TOPRAK YATIRIMI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • 2 yıl önce
  • 0
  • Tarla ya da “yatırımlık tarla” nedir? Sorusu sıkça karşılaştığımız sorulardan bir tanesi. Tarla vasıflı bir alanda yapı izni bulunmadığından yalnızca yatırım amaçlı veya tarım faaliyetlerine yönelik kullanım düşünülebilir. Tarla almak istiyorum ya da tarlamı satmak istiyorum diyenler bu bilgiyi göz önünden bulundurmalıdır.
  • Benzer şekilde sıklıkla karıştırılmakla beraber, arsa ve arazi terimleri de aynı şeyi ifade etmemektedir. Arsanın belediyeler tarafından parsellenmiş araziler olduklarını söyleyebiliriz. Üzerinde bir yapının inşasına izin verilen toprak parçalarına imarlı arsa diyor, imarsız olanları ise tarla vasfında olarak nitelendiriyoruz
  • Arsa ya da arazi almaya karar verirken kullanım amacınızı belirlemelisiniz. Yapı ruhsat durumu, arsaya inşaat yapabilme hakkının ne kadar olduğu araştırılmalı, imar izni var ise imar durumunu araştırarak detaylı bilgi alınması gerekebilir. Sadece yatırım amaçlı satın alınan toprak ile yapı/inşaat yatırımı amaçlı alınan toprak farklı ön araştırmalar gerektirir.
  • Eğer uzun vadeli yatırım yapıyorsanız, arazi yatırımı kadar yüksek kazanç potansiyeli olan başka bir yatırım yok. Tabi yatırımı nerede yaptığınız çok önemli. İmar gelme potansiyeli yüksek bölgelerde yatırım yapıldığında bu kazanç potansiyelini başka bir yatırımlarda görmek mümkün değil.
  • 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre, belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan araziler kiraya verilmemek şartıyla bina ve arazi vergisinden muaf. Yani satın aldığı yerden gelir elde etmeyen yatırımcı emlak vergisi vermiyor. Sonuç olarak doğru bir lokasyonda arazi yatırımı yapanların kafası rahat oluyor, masrafları ve dertleri olmuyor. Vakti gelip arazi değerlendiğinde satarak kazancı cebine koyuyor. Yeter ki doğru yerde, doğru beklenti ile alım yapılmış olsun.
  • Ülkemizde gayrimenkul sektöründe kulaktan dolma bilgilerle sıklıkla mağduriyetler yaşanmakta, yanlış bilinen bilgilerle atılan hamleler hayal kırıklığıyla sonuçlanabilmekte. Arsa ve arazi yatırımlarında dikkat edilmesi gereken şeyleri bilerek hareket etmek bu nedenle çok önemli. Pandeminin getirdiği yeni yaşam koşullarında “toprak” yatırımlarına ilgi artarken, doğaya özlem duyduğumuz ve sevdiklerimizle betondan uzakta bir yaşam hayalini kurduğumuz bu günlerde acele etmememiz ve profesyonel danışmanlardan yardım talep etmeniz sizlere daha doğru bir karar vermeniz konusunda kılavuzluk edecektir.

 

Görüşlerini belirt

Compare listings

Karşılaştır