SOSYAL MEDYANIN GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNE ETKİSİ

 • 2 yıl önce
 • 0

Günümüzün olmazsa olmazı sosyal medya… Bir çoğumuzun günde ortalama 5-6 saati bilerek yada farkında olmadan bu mecralarda geçmekte. Peki bu durumu işimiz için kendi lehimize nasıl çevirebiliriz, önemli olan bu.

Potansiyel müşteri adaylarına ulaşabilmek için yapmamız gerekenleri basit bir şekilde sıralayalım;

 • Düzenli bir profil sayfası
 • Yeterli düzeyde açıklamalar
 • Hedef kitleye yönelik hashtag (#) kullanımı
 • Belirli bir plan dahilinde paylaşım yapmak

Şimdi yukarıda belirttiğimiz başlıkları biraz daha açalım.

Düzenli bir profil sayfasının bize faydaları nelerdir?

Potansiyel müşteri adaylarımızı kendi profilimize çekebilmek için ilk izlenim çok önemlidir. Sayfanızı ziyaret ettiklerinde sizin kim olduğunuzu, ne iş yaptığınızı, işinize olan saygınızı görmek isteyeceklerdir. Profil açıklamalarınızda bu durumu yalın bir dille anlatmanızı tavsiye ederim.

Yeterli düzeyde açıklamaların faydaları nelerdir?

Artık potansiyel müşterilerinizin sayfanızı ziyaret ettiklerini varsayalım ve onları sayfanızda daha uzun süre tutabilmenize yardımcı olabilecek yöntemlerden bahsedelim. Paylaşım yaptığınız gönderilerde neler anlatmak istediğinizi gönderinin altına veya üstüne sade bir dille çok fazla uzatmadan anlatmanızda yarar vardır. Sektörümüz üzerinden örnek verecek olursak; diyelim ki konut üzerine yeni bir portföy aldınız ve bunun paylaşımını yapacaksınız. Açıklamalar kısmına 3-4 cümle ile porföyün bulunduğu lokasyonu, konutun artılarını yazmanız durumunda gönderinize bakacak kişinin ilgi alanına girip girmediğini baştan anlamış olursunuz.

Hedef kitleye yönelik hashtag (#) kullanımı

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte yeni kelimeler de onunla beraber litaratürümüze dahil oldular. Bunların başında da hashtag kelimesi gelmektedir. Bu hashtagler, paylaşacağınız gönderilerin kendi takipçilerinizden başka kimlerin önüne çıkabileceğini bizlere gösteren anahtar kelimelerdir. Hashtag kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında sürekli tekrarlanmaması gelmektedir. Farklı gönderileri aynı hashtagler ile paylaşırsanız bu gönderinin trafiğini azaltacaktır. Farklı hashtagleri farklı sıralama ile kullanmanız sizlerin yararına olacaktır. Çoğu sosyal medya platformu 30 adet hashtag kullanımına kadar izin vermektedir. 30 adet kullanacağımızı varsayarsak bunun paylaştırmasını şu şekilde yapabiliriz; 5 adet bizi ve markayı tanımlayan, 5 adet hedef kitle (meslek grupları daha etkili olacaktır), 5 adet hedef kitlenin ne arayabileceği ( gayrimenkul, daire, arsa gibi), 5 adet rakiplerimizin en çok etkileşim alan paylaşımlarında neler kullandıkları şeklinde olabilir.

Belirli bir plan dahilinde paylaşım yapmak

Kendinize ait sayfanızın takipçilerini ve trafiğini arttırmak için yapacağınız paylaşımların düzenli bir plan içerisinde olması çok önemlidir. Ayrıca sadece işiniz için paylaşım yapmanız sayfanıza gelen kişilerin ilgisini çekmeyecektir. İnsanlar sizin ne iş yaptığınızdan daha çok bu işi nasıl yaptığınızı ve diğer zamanlarınızda neler yaptıklarınızı merak etmektedir. İşiniz ile ilgili tabi ki paylaşım yapacaksınız ancak bu paylaşımlarınız arasına varsa evcil hayvanınız veya bir akşam manzarası ile sayfa çeşitliliğini arttırmanız sizlerin faydasına olacaktır. Çoğu sosyal medya platformunda bulunan hikayeler özelliğini daha efektif kullanmanızı tavsiye edebilirim. Mesela haftada bir kez hikayeler kısmından anket oluşturabilirsiniz. Örneğin; Yatırım yapacaksanız hangisi daha çok ilginizi çekiyor ? A) Arsa B) Konut C) Diğer şeklinde bu anketleri paylaşabilirsiniz. Müzik eklenen kısa videolar da potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekebilir. Sürekli tek gönderi paylaşmak yerine video, kısa video, birden çok fotoğraf ve tek gönderiyi hafta boyunca farklı farklı paylaşarak çeşitlilik sağlamış olursunuz.

Sosyal medyayı ders gibi anlatmaktan ziyade kullanarak geliştirmeniz yeni fikirleri de beraberinde getirecektir. Bu alan her gün gelişiyor, büyüyor. Bu alan içerisinde kendimize yer edinebilmek çağımızın en büyük gerekliliklerindendir.

Değişen kuşaklar neticesinde bugünden çok kısa zaman sonra göreceğiz ki emlak portallarına girilen, afiş asılan ilanlardan ziyade sosyal medyadaki portföyler daha çok kişiye ulaşacak daha etkili olacak.

Unutulmamalıdır ki “DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİMİN KENDİSİDİR.”

 

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Sormak istedikleriniz için bir telefon uzağınızdayım. Herkese başarılar, bol kazançlar dilerim.

Görüşlerini belirt

Bir düşünce & ldquo;$ s & rdquo;

 • Ahmet

  Harika anlatım ve iyi tesbit.ist8fade ettik var olun

  Reply

Compare listings

Karşılaştır