MENKUL VE GAYRİMENKUL NEDİR?

  • 2 yıl önce
  • 0

Dünyada bulunan ve ekonomik kıymet ifade eden ve paraya çevrilmesi veya parayla ifade edilmesi mümkün olan tüm mallar,menkul veya gayrimenkul olarak tanımlanır.

Peki ‘‘Menkul’’nedir

‘‘Gayrimenkul’’ nedir?

Menkul,arapça kökenli bir kelimedir ve sözcük anlamı olarak taşınabilir demektir.Yani taşınabilir niteliğe sahip ,ekonomik kıymet ifade eden ve paraya çevrilmesi yada parayla ifade edilmesi mümkün olan kıymetli materyallere denir.Örneğin;araba,uçak,telefon,motor,televizyon….

Gayrimenkul,taşınabilir niteliğe sahip olmayan ekonomik kıymet taşıyan ve paraya çevrilmesi veya parayla ifade edilmesi mümkün olan kıymetli materyalleri ifade eder.Bir diğer ifade ile gayrimenkul değerini ve niteliğini yitirmeksizin bir yerden başka bir yere götürülemeyen. Örneğin; ev,arsa,arazi, dükkan gibi mallar gayrimenkul mallar kapsamına giriyor.

Medeni Kanuna göre gayrimenkul kapsamına giren mallar tapu siciline bağımsız ve sürekli olarak kaydedilen haklar ve madenler gayrimenkul kabul ediliyor. Gayrimenkul sahibi onun altına üstüne ve kaynaklarına da sahip olur.

Referans Türkiye Safir Gayrimenkul olarak her türlü  gayrimenkul işlemleriniz için müşteri memnuniyet odaklı hizmet vermekteyiz.Ek işimiz değil tek işimiz Gayrimenkul.

Görüşlerini belirt

Compare listings

Karşılaştır