TEK YETKİ SÖZLEŞMESİ NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

  • 2 yıl önce
  • 0

Son dönemde mülk sahiplerinin gayrimenkul danışmanlarından en fazla duyduğu şey “TEK YETKİ SÖZLEŞMESİ” demesek yanılmış olmayız. Peki, nedir bu “TEK YETKİ SÖZLEŞMESİ”?

5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan, 14 Ekim 2020 tarihinde de yeniden düzenlenen Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik, emlak sektöründe birçok yeniliği ve düzenlemeyi beraberinde getirdi.

Daha basit bir tabirle tek yetki sözleşmesini açıklamak gerekirse, gayrimenkul için yapılacak alış veya satış işleminden sadece o gayrimenkul danışmanının ve ofisinin sorumlu olmasıdır.

Eğer gayrimenkul danışmanı tek yetki sözleşmesini almayı başarmış ise o mülke olan güveni daha da artar. Portföy tanıtımında, anlatımında, hedef kitleye ulaştırmada daha hevesli bir çalışma yürüteceğinden şüphe yoktur. Çünkü o danışman bu işi yaparken başka bir danışman devreye giremiyor, işini elinden almaya çalışmıyor.

Ancak şu durumu belirtmeden geçemeyeceğim; tek yetki sözleşmesini alan gayrimenkul danışmanının mülkü kesin suretle satabileceği anlamına gelmiyor. Ayrıca yetki sözleşmesi elinde olan gayrimenkul danışmanı etik çalışan diğer danışman arkadaşlarıyla mülkü paylaşabilir. Bu satış sürecini hızlandıracak bir hamle olur.

Tek yetki sözleşmesinin bir artısını da bir örnekle açıklayalım. Kendinizi evini satmaya çalışan bir mülk sahibi olduğunuzu düşünün. İnternet ortamında bulunan portallara evinizin ilanını girdiniz veya tanıdığınız emlakçılarla görüşüp “sat benim evimi” diyorsunuz. Kendi açınızdan yapabileceğiniz her şeyi yaptığınızı düşünüyorsunuz. Ancak bunu herkese diyorsunuz, gayrimenkul danışmanları bunun farkında. Böyle bir durumda sizce kaç kişi canla başla evinizi satabilmek için uğraşır, zaman ayırır? Bunu bir düşünün. Siz sadece alıcı kişilerin size ulaşmasını beklerken bizim gibi “EK İŞİ DEĞİL, TEK İŞİ GAYRİMENKUL” olan danışmanlar ise kendi veri tabanlarında bulunan potansiyel alıcı adaylarıyla iletişime geçecek daha hızlı ve etkili bir çalışma yürüteceklerdir.

Oysaki satış sürecinde inandığınız ve en önemlisi güvendiğiniz bir gayrimenkul profesyoneli seçip “Al kardeşim yetki senin. Süren şu kadar senden güzel haberler bekliyorum” demek satış sürecinizi hızlandırmaz mı? Yani mülkünüzün satış sorumluluğunu işinde uzman, eğitimli danışmana emanet etmiş oluyorsunuz.

Belirtmek istediğim bir konu daha var. Vereceğiniz TEK YETKİ SÖZLEŞMESİ’ nin süreli olmasına özen gösterin. Süreli olması çok önemlidir. Olurda memnun kalmazsanız sürenin sonunda sözleşmeyi iptal edebilirsiniz. Böylece zamanınızı çok fazla bloke etmiş olmazsınız. Biliyoruz ki vakit herkes için önemli.

İşinde uzman bir gayrimenkul danışmanı, mülkünüzün olduğu lokasyonu ve reel piyasa analizini çok iyi bildiği için kısa vadede sonuca ulaştıracaktır. Sizlere düzenli olarak sunacağı haftalık raporlar ile sizlere iyi bir durum değerlendirmesi yapacaktır.

Kısaca özetlemek gerekirse; “SİZDE MÜLKÜNÜZÜ PROFESYONELLERE EMANET EDİN, ZAMANINIZ ve KAZANCINIZ SİZE KALSIN

 

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Sormak istedikleriniz için bir telefon uzağınızdayım. Herkese başarılar, bol kazançlar dilerim.

Atahan Tugay IŞIK

Görüşlerini belirt

Compare listings

Karşılaştır